Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Finanse rad osiedli i budżet partycypacyjny

Finanse rad osiedli

Środki na działanie rad osiedli są każdego roku uwzględniane w planie finansowym miasta. Maksymalnie 30% tych pieniędzy można przeznaczyć na działalność administracyjną rady; w uzasadnionych przypadkach kwotę tę można zwiększyć o kolejne 10% (dokonuje tego Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej).

Wysokość środków finansowych przeznaczanych na działalność osiedli zależy od liczby ich mieszkańców. W tym celu wyróżnia się cztery grupy osiedli:

   1) do 4.000 mieszkańców,

   2) od 4.001 do 10.000 mieszkańców,

   3) od 10.001 do 20.000 mieszkańców,

   4) powyżej 20.000 mieszkańców.

Ponadto rady osiedli mogą pozyskiwać środki na bieżącą działalność spoza budżetu miasta:

  •  w formie darowizn celowych na poszczególne działania od osób prawnych lub fizycznych (np. na organizację festynu osiedlowego),
  •  w formie darowizn ogólnych na działalność statutową.

Innym sposobem pozyskania dodatkowych środków jest udział w konkursach realizowanych przez Centrum Integracji i Rozwoju Społecznego. Dotyczą one realizacji zadań społecznych lub prowadzenia świetlic osiedlowych i klubów młodzieżowych. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Miasto może przekazać w zarządzanie radom osiedli składniki mienia komunalnego.

Dokładne zasady zarządzania finansami osiedli zawarte są w statucie każdego osiedla.

Budżet partycypacyjny

W 2013 r. obywatele będą mogli zadecydować o przeznaczeniu 2 mln zł na konkretne działania. Projekt nie jest kierowany bezpośrednio do rad osiedli, ale jednocześnie należy zaznaczyć, że rady – wykorzystując swoją społeczną funkcję - mogą pośrednio wpływać na zgłaszane propozycje inwestycji i ich wybór. Rady mogą także wspierać liderów projektów w przygotowywaniu wniosków do Urzędu Miejskiego. Finansowanie uzyskać można na realizację niewielkich inwestycji, jak remont podwórka czy chodnika, tak aby całościowe koszty jednego przedsięwzięcia nie przekroczyły 500 tys. zł.

Ostateczny termin nadsyłania propozycji upływa 20 kwietnia 2013 r. Od 4 do 17 czerwca mieszkańcy będą mogli głosować na wybrane projekty w specjalnych punktach konsultacyjnych rozmieszczonych na terenie miasta lub poprzez specjalny formularz elektroniczny na stronie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2013.

Pomysł na wrocławski budżet partycypacyjny jest żywiołowo dyskutowany. Fundacja Wrocław 2030 zorganizowała 28 marca 2013 r. w Instytucie Informatyki UWr dyskusję panelową poświęconą tej tematyce. Informacje o debacie znajdują się na stronie Fundacji Wrocław 2030.

Osoby zainteresowane zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej kwestią budżetu partycypacyjnego, zachęcamy do odwiedzenia strony Raportu "Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi" autorstwa Wojciecha Kębłowskiego (Université libre de Bruxelles).

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

2022  Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej   globbersthemes joomla templates